Farní kostel sv. Michaela je evidován v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek České republiky jako jednolodní, orientovaná, podélná stavba románského původu, goticky přestavěná, s pozdějšími barokními úpravami. Na západní straně kostelní lodi je představena čtyřboká věž prolomená ve zvonicovém patře velkými půlkruhově zaklenutými okny na severní, jižní a západní stranu. Na východní straně věže je zachováno sdružené trojdílné románské okénko s profilovaným ostěním. Podstřešní římsa nese na věži jehlanovité zastřešení z měděného plechu, na lodi střechu sedlovou z pálené krytiny, nad pětibokým presbytářem zvalbenou.
Hlavní vchod je na západní straně portálem ve věži, nad nímž je osazen mozaikový portál s profilovaným ostěním. Národní věže a opěráky gotického závěru presbytáře jsou armovány kamennou visáží zdůrazněnou v omítce. K severní straně lodi je přistavěna kaple a sakristie. Inventář interiéru je povětšině barokního původu.
Z kampanologického hlediska jsou pozoruhodné dva zvony zavěšené ve věži, a to barokní zvon z 18. století a velmi starobylý gotický zvon, o němž se traduje, že by měl být nejstarší na Moravě. Na tomto zvonu je umístěn český nápis gotickou minuskulí, podle starších pramenů nečitelný a nesrozumitelný. K nápisu se váže pověst tradující, že tento záhadný nápis přečte poutník z dalekého východu, načež se pod Vískami strhne veliká bitva a krev raněných poteče potokem ke mlýnu Pastvisko. Záhadný nápis byl zčásti rozluštěn ředitelkou Muzea Blansko.